Skip to main content
Advertising

Originally published Thursday, December 13, 2012 at 11:27 PM

  • Comments ()
  • Print

Thursday's prep swimming results

Thursday's swimming results

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


advertising

Boys

Eastlake 105, Lake Washington 81;

Eastlake 134, Bothell 45

200 medley relay — Eastlake (Kuoshe Mahak, Caleb Alleva, Markus Zimmerman, Chris Koehler) 1:50.27. 200 free — Caleb Alleva, E, 2:06.00. 200 IM — Andrew Oh, B, 2:17.38. 50 free — Kuroshe Mahak, E, 22.50*. Diving — Gabe Wattenbarger, E, 139.55. 100 fly — Ryan Caraway, E, 1:01.73. 100 free — Markus Zimmerman, E, 53.07. 500 free — Ryder Roedel, E, 6:129.19. 200 free relay — Eastlake (Markus Zimmerman, Ryan Caraway, Caleb Alleva, Chris Koehler) 1:40.03. 100 back — Kuroshe Mahak, E, 57.66. 100 breast — Caleb Alleva, E, 1:06.43. 400 free relay — Eastlake (Kuroshe Mahak, Ryan Caraway, Chris Koehler, Markus Zimmerman) 3:40.92.

Mount Rainier 123, Kentwood 62

200 medley relay — Mount Rainier, 1:46.61. 200 free — J. Burdine, MR, 1:58.25. 200 IM — L. Stoick, KW, 2:14.07. 50 free — K. Molloy, KW, 25.79. Diving — A. Gefgorvich, MR, 218.65. 100 fly — G. Meyers, MR, 56.38. 100 free — C. Smith, MR, 51.34. 500 free — G. Meyers, MR, 5:13.16. 200 free relay — Mount Rainier, 1:38.18. 100 back — C. Smith, MR, 1:00.72. 100 breast — E. Quintos, KW, 1:10.84. 400 free relay — Mount Rainier, 3:25.15.

Mariner 128, Mountlake Terrace 52

Edmonds-Woodway 93, Mariner 87

200 medley relay — Edmonds-Woodway (P. Doolittle, K. Weller, A. Nguyenle, O'Malley) 1:51. 200 free — Ma, 2:07.96. 200 IM — A. Nguyenle, EW, 2:12.55. 50 free — O. O'Malley, EW, 23.10. Diving — D. Collier, Ma, 163.90. 100 fly — K. Weller, EW, 1:00.36. 100 free — O. O'Malley, EW, 52.56. 500 free — P. Doolittle, EW, 5:23.24. 200 free relay — Mariner (Stankovic, Pintus, Gatala, Spath) 1:42.17. 100 back — Anderson, Ma, 1:10.0. 100 breast — A. Nguyenle, EW, 1:05.27. 400 free relay — Edmonds-Woodway (O. O'Malley, K. Wellar, P. Doolittle, A. Nguyenle) 3:36.61.

Lake Stevens 120, Stanwood 60

200 medley relay — Lake Stevens (Chase Reid, William Summers, Grant Reimers, AJ Carr) 1:49.83. 200 free — Kevin Escobar, S, 2:07.83. 200 IM — Grant Reimers, LS, 2:19.15. 50 free — Tanner DesJardins, S, 25.11. Diving — Chase Reid, LS, 230.30. 100 fly — Jacob Land, S, 59.40. 100 free — Tanner DesJardins, S, 54.12. 500 free — Chris Petershagen, LS, 5:41.37. 200 free relay — Lake Stevens (AJ Carr, Seth Parker, Chase Reid, Jacob Baughman) 1:40.01. 100 back — Chase Reid, LS, 1:03.07. 100 breast — Grant Reimers, LS, 1:06.11. 400 free relay — Lake Stevens (Seth Parker, Jacob Baughman, Nathaniel Goldor, Grant Reimers) 3:51.45.

Marysville-Pilchuck 95, Cascade 91

200 medley relay — Cascade (K. Stober, C. Kapetanov, A. Jenkins, T. Farouk) 1:54.60. 200 free — AJ Jenkins, C, 1:49.91. 200 IM — Tarek Farouk, C, 2:18.73. 50 free — Travis Spitzock, C, 24.49. Diving — Taner Husby, M-P, 169.23. 100 fly — AJ Jenkins, C, 53.43. 100 free — Jacob Blomberg, M-P, 55.06. 500 free — Kyle Stober, C, 5:32.97. 200 free relay — Marysville-Pilchuck (Pusateri, Roberts, R. Carr, Blomberg) 1:45.52. 100 back — Colin Willis, MP, 56.57. 100 breast — Jonathan Pusateri, MP, 1:12.34. 400 free relay — Cascade (A Jenkins, K. Stober, T. Spitzock, T. Farouk) 3:41.72.

Redmond 98, Juanita 88

200 medley relay — Redmond, 1:50.92. 200 free — Nicholas Kodati, R, 2:06.57. 200 IM — Harrison McGovern, J, 2:23.82. 50 free — Mark Stevens, 24.43. Diving — Eric Klassen, R, 221.75. 100 fly — Max Peterson, J, 57.42. 100 free — Kodati, R, 54.48. 500 free — Xavier Graham, 5:15.75. 200 free relay — Juanita, 1:37.85. 100 back — Albert Jiang, R, 1:01.93. 100 breast — Mark Stevens, J, 1:10.40. 400 free relay — Redmond, 3:39.57.

Woodinville 112, Sammamish 66

200 medley relay — Woodinville, 1:54.44. 200 free — Eric Mitchell, W, 2:16.65. 200 IM — Spencer Hirata, W, 2:18.71. 50 free — Joshua Scheck, W, 23.36. Diving — Sasha Krumm, W, 160.15. 100 fly — Conrad Karwal, S, 1:03.11. 100 free — Scheck, W, 50.45. 500 free — Phillip Dougherty, W, 5:49.21. 200 free relay — Woodinville, 1:39.56. 100 back — Karwal, S, 1:06.36. 100 breast — Zachary Oropesa, W, 1:07.68. 400 free relay — Sammamish, 3:46.10.

Curtis 120, Rogers 66

200 medley relay — Curtis (B. Woodbury, J. Mukai, R. Hess, E. Na) 1:42.96. 200 free — C. Barrett, R, 1:20.24. 200 IM — T. Friedman, C, 2:12.30. 50 free — E. Na, C, 23.15. Diving — Z. Hobbs, C, 144.15. 100 fly — B. Woodbury, C, 52.56. 100 free — M. Crossen, R, 52.08. 500 free — C. Arrington, C, 5:34.68. 200 free relay — Curtis (B. Woodbury, R. Hess, Y. Kim, E. Na) 1:32.85. 100 back — C. Collins, R, 1:02.20. 100 breast — B. Woodbury, 1:01.66. 400 free relay — Rogers (M. Crossen, N. Manes, A. Natsiopoulos, C. Barrett) 3:39.04.

Advertising

Advertising


Advertising