Skip to main content
Advertising

Originally published Sunday, May 19, 2013 at 6:05 AM

  • Comments ()
  • Print

2012 SPJ NW Excellence in Journalism winners

SEATTLE (AP) - Winners of the 2012 Society of Professional Journalists Northwest Excellence in Journalism contest were announced Saturday night. The annual contest is held by Region 10 of SPJ to honor journalism in Alaska, Oregon, Washington, Idaho and Montana.

The Associated Press

advertising

SEATTLE (AP) - Winners of the 2012 Society of Professional Journalists Northwest Excellence in Journalism contest were announced Saturday night. The annual contest is held by Region 10 of SPJ to honor journalism in Alaska, Oregon, Washington, Idaho and Montana.

The winners were:

Online

Spot News

1st place

Staff

The Seattle Times

"Café racer, online spot news"

2nd place

Staff

KATU.com

"Clackamas Town Center shooting"

3rd place

Staff

Statesman Journal

"Flooding in the Mid-Valley"

Special Report/Enterprise

1st place

Staff

Oregon Public Broadcasting

"Coal in the Northwest"

2nd place

Staff

Oregon Public Broadcasting

"Clean Water Act anniversary"

3rd place

Staff

Statesman Journal

"Home, foreclosed"

Arts/Entertainment/Lifestyle

1st place

Sadie Babits, Adam Cotterell & Jessica Murri

Boise State Public Radio

"BSPR arts and culture"

2nd place

Judy Lightfoot

Crosscut.com

"Can you be a human being after prison?"

3rd place

Morgan Holm

Oregon Public Broadcasting

"OPB arts & life"

Business

1st place

Katrina Barlow

The Seattle Times

"Regional economy report"

2nd place

Molly Messick

Boise State Public Radio State Impact

"A rancher, a logger and economic fate"

3rd place

John Stang

Crosscut.com

"Gregoire's case for medical pot."

Sports

1st place

Glenn Nelson

HoopGurlz

"Stall call in Oregon"

2nd place

Ryan Pitts & Staff

The Spokesman-Review

"Sports sites"

3rd place

Brent Champaco

Patch Media Corp.

"Curtis girls' improbably run to a state title"

Commentary

1st place

Mónica Guzmán

GeekWire

2nd place

Craig Medred

Alaska Dispatch

3rd place

Frank Catalano

GeekWire

Photography

1st place

Joshua Trujillo

SeattlePI.com

2nd place

Loren Holmes

Alaska Dispatch

3rd place

Nick Adams

AdamsVisuals

Gallery/Slideshow

1st place

Loren Holmes

Alaska Dispatch

"Iditarod Trail sled dog race"

2nd place

Joshua Trujillo, Sofia Jaramillo & Lindsey Wasson

SeattlePI.com

"Photos of the year"

3rd place

Loren Holmes

Alaska Dispatch

"Kaktovik, between two worlds"

Video

1st place

Katie Campbell

EarthFix

"Drained: urban stormwater"

2nd place

Ben Pierce

Bozeman Daily Chronicle

"Morel season"

3rd place

Genevieve Alvarez & Ellen Banner

The Seattle Times

"A bag's journey."

Interactive Graphic or Resource

1st place

Staff

The Seattle Times

"Local Olympian database"

2nd place

Whitney Stensrud

The Seattle Times

"The family of Thonglaw"

3rd place

Dan Catchpole

Yakima Herald-Republic

"Tax shift interactive"

Best Web Design

1st place

Staff

Seattle Met

Seattlemet.com

2nd place

Staff

Statesman Journal

StatesmanJournal.com

3rd place

Scott Schaefer & Michael Brunk

South King Media

The B-Town Blog (Burien)

Best New Site of 2012

1st place

Staff

EO Media Group

"Discover our coast"

2nd place

Bob C. Sherwin

Golferswest.com

3rd place

Staff

The Seattle Globalist

Best Online Community Engagement

1st place

Evonne Benedict

KING5.com

2nd place

Dana E. Neuts

iLoveKent.net

3rd place

Crindalyn Lyster & Patrick Alexander

EO Media Group

Oregon Coast Today

Innovation Award

1st place

Staff

The Seattle Times

"Election 2012 coverage"

2nd place

Morgan Holm & Staff

Oregon Public Broadcasting

OPB Magazine

3rd place

Laura Dannen, Patrick Kehoe, Danielle Zorn & Katie Vincent

Seattle Met

"67 ways to stay sane this winter"

Best Site, General News

1st place

Staff

Oregon Public Broadcasting

2nd place

Staff

Alaska Dispatch

3rd place

Dann Miller

Yakima Herald-Republic

Best Site, Specialized Subject

1st place

Staff

Oregon Public Broadcasting

"EarthFix: news fixed on the environment"

2nd place

Travis Hay

Guerilla Candy

3rd place

Kristin Wong & Rebekah Schilperoort

MSN/Microsoft

"The heart beat blog"

Best Site, Hyperlocal

1st place

Tracy Record

West Seattle Blog

2nd place

Staff

South King Media

The B-Town Blog

3rd place

Staff

South King Media

The Waterland Blog

Radio

Spot News Reporting

1st place

Paula Wissel

KPLU

"First marriage license issued."

2nd place

Molly Messick

Boise State Public Radio

"Former Micron CEO Appleton leaves his mark."

3rd place

Staff

KUOW

"Café racer shooting"

General News Reporting

1st place

Molly Messick

Boise State Public Radio

"A rancher, a logger and economic fate"

2nd place

Dan Boyce

Montana Public Radio

"Sheep boom"

3rd place

Ashley Gross

KPLU

"Is Amazon.com taking over the world?"

Feature News Reporting

1st place

Ashley Gross

KPLU

"How do you bankroll a tomato battle in Seattle?"

2nd place

David Nogueras

Oregon Public Broadcasting

"As craft brewery sales climb, growlers fill with beer"

3rd place

Courtney Flatt

Northwest Public Radio

"The case of the great horned owl mix up"

Investigative Reporting

1st place

John Ryan & Jim Gates

KUOW

"Oil spill gear `crushed like a beer can'"

2nd place

Bonnie Stewart

Oregon Public Broadcasting

"Costly Davy Crockett oil spill could have been prevented"

3rd place

Patricia Murphy

KUOW

"Less than honorable: sexual assault in the U.S. military"

Special Report

1st place

Kamna Shastri & Nathan Friend

KUOW

"Broken notes"

2nd place

Jessica Partnow

The Seattle Globalist

"Refugees in Puget Sound: navigating a new home."

3rd place

Rob Manning

Oregon Public Broadcasting

"Learning with less"

News Series

1st place

Staff

Oregon Public Broadcasting

"Clean water: the next act"

2nd place

Staff

KPLU

"If it's legal: five ways legal pot could affect your life"

3rd place

Rob Manning

Oregon Public Broadcasting

"Learning with less"

Television, Markets 121 to 210

General News Reporting

1st place

Kellie Cheadle, Chris Ingalls & Steve Douglas

KING-TV

"Bad apples"

2nd place

John Sharify

KING-TV

"Teens behind bars"

3rd place

Joe Fryer & Doug Burgess

KING-TV

"The chaplain"

Feature News Reporting

1st place

Vince Patton, Michael Bendixen & Nick Fischer

Oregon Public Broadcasting

"Ice diving"

2nd place - TIE

Staff

KING-TV

"Ali's guiding lights"

2nd place - TIE

Laural Porter

KGW-TV

"Julius' incredible run"

Investigative Reporting

1st place

Kellie Cheadle, Susannah Frame & Steve Douglas

KING-TV

"Fraud on the job"

2nd place

Kellie Cheadle, Linda Byron & Steve Douglas

KING-TV

"Cop watch: bully with a badge"

3rd place

Kellie Cheadle, Chris Ingalls & Steve Douglas

KING-TV

"Trail of the gun"

Special Report/Documentary

1st place

John Sharify

KING-TV

"It's just so powerful"

2nd place

Molly Shen, Michele Morin, Tri Ngo & Pete Lowell

KOMO-TV

"Healing our heroes"

3rd place

Kami Horton

Oregon Public Broadcasting

"The suffragists, an Oregon experience"

Sports Reporting

1st place

Joe Fryer & Doug Burgess

KING-TV

"Winning souls"

2nd place

Timothy Becker & Justin Beach

KOIN-TV

"The promise to Bruce Lee"

3rd place

Sauni Symonds

Idaho Public Television

"Outdoor Idaho: climbing Idaho"

Video Photography

1st place

Katie Campbell & Michael Werner

KCTS9

"Quileute Tribe fights changing climate"

2nd place

William Clifton Cortez

KOIN-TV

"Finding freedom"

3rd place

Jon Knorr

KOMO-TV

"Flatland skimboarding"

Television, Markets 121 to 120

Live Breaking News

1st place

Staff

NBC Montana

"Bitterfoot wildfires"

2nd place

Sarah Gravlee & Nicole Grigg

Max Media

"High Plains fire"

3rd place

William Joseph Wadley

KECI

"Propane tank explodes"

General News Reporting

1st place

Frances Watson

Fisher Communications - KEPR TV

"Sex offender living near elementary school."

2nd place

William Joseph Wadley

KECI

"Teen disappears in Clark Fork"

3rd place

William Joseph Wadley

KECI

"Browning reacts to Ronald Smith clemency"

Feature News Reporting

1st place

Katie Boer

KVAL-TV

"Extreme Katie: fast-paced rodeo."

2nd place

Marnee Banks

Montana Television Network

"Pink ribbon boudoir"

3rd place

William Joseph Wadley

KECI

"26 Montanans granted citizenship"

Investigative Reporting

1st place

Matt Finn

KIMA-TV

"Potential puppy mill"

2nd place

Heather Walker

Fisher Communications

"Troubled officer"

3rd place

Scott Harris Zoltan

KCFW/Bonten Media

"Flathead blast victim not alone."

Special Report/Documentary

1st place

Dan Boyce

Montana Public Radio

"From the people: Montana's 2012 ballot measures"

2nd place

Marnee Banks

Montana Television Network

"The business of paying taxes"

Sports Reporting

1st place

Katie Boer

KVAL-TV

"Extreme Katie: `if you do tip over'."

2nd place

Jason Carter

KMVT-TV

"Senators' sounds"

3rd place

Katie Boer

KVAL-TV

"Extreme Katie: fast-paced rodeo."

Video Photography

1st place

Dan Carpenter

KTUU-TV

"Moravian Children's Home"

2nd place

Melanie Tubbs

KEPR TV

"Robot fruit picker changing agriculture"

3rd place

Robert Reid Scott

KDRV

"Ashland Mountain"

Advertising

Partner Video

Advertising


Advertising